Бавната промяна е единствената сигурна промяна

FB_IMG_1735775341056

„Много зле ми се отразяват постите“, „Много зле ми се отразява да тренирам във фитнеса всеки ден“, „Много зле ми се отразява онази диета“, „Много зле ми се отразява новата работа“…

Всички горни твърдения са грешни, а верните са:

Много зле ми се отразява липсата на преходен период.

Много зле ми се отразява диспропорцията между старото и новото.

Тялото и психиката се адаптират сравнително бавно към промени, независимо от разликата в темпераментите на различните хора. Какво означава това? Че винаги, когато страдаме от нещо причините не са задължително в „нещото“, а в това че много рязко и бързо сме прескочили в него ИЛИ че твърде много от времето ни е посветено на него и забравяме за себе си. Важи за абсолютно всички сфери от живота – начинът ни на хранене, за взаимоотношенията ни с хората, за работното ни място, за новите роли в семейството, които заемаме, за решенията, които ще дефинират бъдещето ни.

„От днес за утре“ не е работеща рецепта, нито за старт, нито за приключване на нещо. „Всеки ден“ също рядко е работеща рецепта, освен ако преходният период не е бил няколко месеца. Всичко устойчиво (архетип Телец) има нужда от малки, плавни, бавни, удобни стъпки (Венера), за да се развие трайно и да даде сладки плодове след време. Всичко рязко (архетип Скорпион), базирано на криза, катарзис, саможертва и често свързано със силен дискомфорт и лишения (Плутон), води до още хаос и дисхармония след време.

Всяка промяна може да е благотворна и за тялото и за психиката, ако не е насилствена. Насилствената промяна ще ражда още насилие и в човека и от човека към хората в обкръжението му, независимо от привидните „бързи резултати“.

Научи детето с мекота и малки крачки да обича водата и то ще стане най-добрият плувец в света. Насили детето да стане шампион с ежедневни тренировки и го обречи на омраза към водата, към себе си, към останалите „опоненти“ и към спорта.